Answer:
28.49
Step-by-step explanation:
2.99 + 25.5 = 28.49
PLSSS HELP. Is 23456 x 10^4 written in Scientific Notation? If not, rewrite it in Scientific
Notation.
Find the missing side
By using trigonometry, the missing sides are
Example 1: x = 16.7
Example 2: x = 3.2
Example 3: x = 23.5
Example 4: x = 9.3
Trigonometry: Determining the values of the missing sidesFrom the question we are to determine the value of the missing sides in the given triangles
We can determine the value of the missing sides by using SOH CAH TOA
Example 1
Angle = 42°
Opposite side = x
Hypotenuse = 25
Thus,
sin (42°) = x / 25
x = 25 × sin (42°)
x = 16.7
Example 2
Angle = 75°
Opposite side = 12
Adjacent side = x
Thus,
tan (75°) = 12 / x
x = 12 / tan (75°)
x = 3.2
Example 3
Angle = 36°
Hypotenuse side = x
Adjacent side = 19
Thus,
cos (36°) = 19 / x
x = 19 / cos (36°)
x = 23.5
Example 4
Angle = 53°
Opposite side = x
Adjacent side = 7
Thus,
tan (53°) = x / 7
x = 7 × tan (53°)
x = 9.3
Hence,
The missing sides are 16.7, 3.2, 23.5 and 9.3
Learn more on Trigonometry here: https://brainly.com/question/29195940
#SPJ1
What number lies exactly halfway between 1/5 and 1/9?
Answer:
7/45
Step-by-step explanation:
What number lies exactly halfway between 1/5 and 1/9?
you have to find the mean of the two fractions, adding and then dividing by two
(1/5 + 1/9) : 2 =
14/45 : 2 =
7/45
Use the approximate doubling time formula (rule of 70) for the case described below. Discuss whether the formula is valid for the case described. Oil consumption is increasing at a rate of 0.4 % per year. What is its doubling time? By what factor will oil consumption increase in 1 decade ? Question content area bottom Part 1 What is its doubling time? enter your response here years (Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.)
The number of years would pass before oil consumption in this scenario doubles = 175 and the global oil consumption will rise by a factor of 1.48 (or 48%).
According to the rule of 70,
We can calculate the time it will take for a number to double according to the rule of 70.
Since the rate of increase in oil consumption in this situation is 0.4%,
The doubling time may be calculated as follows:
2x(Time) = 70/0.4= 175 years.
Therefore,
175 years would pass before oil consumption in this scenario doubles.
For the second question,
Use the method to predict how much oil consumption will rise over the next ten years.
To do this, we must determine the annual growth rate that results in a 175-year doubling time.
To find the annual growth rate,
we can rewrite the formula as follows:
Annual growth rate = 70 / time between doublings
Annual growth rate = 0.4% (70/175).
The annual growth rate that results in a 175-year doubling period is therefore 0.4%.
We can now calculate the rise in oil consumption in 10 years using this rate:
Increase factor = (1 plus yearly growth rate)(number of years Increase factor equals (1 + 0.4%).
Increase factor is 1.04 Increase factor = 1.48
Therefore, over the course of the following ten years,
It is anticipated that global oil consumption will rise by a factor of 1.48 (or 48%).
Learn more about the percent visit:
https://brainly.com/question/24877689
#SPJ1
Write in point-slope form an equation of the line through each pair of points
(7,11) and (13, 17)
Answer:
Answer:
Solution given:
\((x_1,y_1)=(7,11)\)
\((x_2,y_2)=(13,17)\)
now
slope:\(\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}=\frac{17-11}{13-7}=\frac{6}{6}\)
Slope: 1
Answer:
\(slope = \frac{y2 - y1}{x2 - x1} \\ y2 = 17 \\ y1 = 11 \\ x2 = 13 \\ x1 = 7 \\ slope = \frac{17 - 11}{13 - 7} \\ = \frac{6}{6} = 1 \\ slope = 1 \\ thank \: you\)
A maintenance firm has gathered the following information regarding the failure mechanisms for air conditioningsystems:
Yes No
Evidence of electrical failure Yes 55 17
Electrical failure No 32 3
The units without evidence of gas leaks or electrical failure showed other types of failure. If this is a representative sample of AC failure, find the probability.
a. That failure involves a gas leak
b. That there is evidence of electrical failure given that there was a gas leak
c. That there is evidence of a gas leak given that there is evidence of electrical failure
Answer:
A) 0.8131 ≈ 0.81
B) 0.6322 ≈ 0.63
C) 0.7639 ≈ 0.77
Step-by-step explanation:
A)
Total number of units
= 55 + 32 + 17 + 3
= 107
hence the probability that the failure involves a gas leak
= ( 55 + 32 ) / 107
= 0.8131
B) probability that there is evidence of electrical failure given tat there is a gas leak
P ( A / B ) = \(\frac{P(A n B)}{P(B)}\)
P( A∩B ) = 55/107 = 0.5140
P ( B ) = ( 55 + 32 ) / 107 = 0.8131
hence P ( A / B ) = 0.5140 / 0.8131 = 0.6322
A = failure due to electrical
B = failure due to gas leak
C) Probability of a gas leak given that there is evidence of electrical failure
P ( B / A ) = \(\frac{P(BnA)}{P(A)}\)
P ( B ∩ A ) = 0.5140
P( A ) = ( 55 + 17 ) / 107 = 0.6729
hence P ( B / A ) = 0.5140 / 0.6729 = 0.7639
Help me pleaseeeeeeeee
Answer:
(f o g)(x) = 4x^4 - 24x^2 + 37
(g o f)(x) = 16x^4 + 8x^2 - 2
Step-by-step explanation:
f(x) = 4x^2 + 1
g(x) = x^2 - 3
(f o g)(x) = f(g(x)) = f(x^2 - 3) = 4(x^2 - 3)^2 + 1 =
= 4(x^4 - 6x^2 + 9) + 1
= 4x^4 - 24x^2 + 37
(g o f)(x) = g(f(x)) = g(4x^2 + 1) = (4x^2 + 1)^2 - 3 =
= 16x^4 + 8x^2 - 2
you and a friend have created a carnival game for your classmates. you plan to charge $1 for each time a student plays, and the payout for a win is $5. according to your calculations, the probability of a win is .05 what is your expected value for this game?
Answer:
The expected value for this game is -$0.75, indicating that, on average, players would expect to lose $0.75 per game.
Step-by-step explanation:
Expected Value = (Probability of Winning * Payout for Win) - Cost of Playing
In this case:
Probability of Winning = 0.05
Payout for Win = $5
Cost of Playing = $1
Expected Value = (0.05 * $5) - $1
Expected Value = $0.25 - $1
Expected Value = -$0.75
PLEASE FAST
What is the equation of the line containing the paints A and B?
a) y = - 3x + 4
b) y = 1/3x + 4
c) y = 3x + 4
d) y = - 1/3x + 4
The equation of the line containing the paints A and B is y = -1/3x + 4
How to determine the linear equation that represents the graphfrom the question, we have the following parameters that can be used in our computation:
The graph
Where, we have
(6, 2) and (0, 4)
A linear equation is represented as
y = mx + c
Where
c = y when x = 0
So, we have
y = mx + 4
Using the other points, we have
6m + 4 = 2
So, we have
6m = -2
Evaluate
m = -1/3
So, we have
y = -1/3x + 4
As an equation, we have
y = -1/3x + 4
Read more about linear relation at
https://brainly.com/question/30318449
#SPJ1
Question 6 of 15
What is the value of the number in the tenths place?
1.793
O A. 0.1
O B. 0.09
O C. 0.7
O D. 0.07
need help with these
Angle STU = 49 Degrees because they are alternate interior angles.
If a video is getting 5,000 views every 10 minutes, how long will it take to reach 60,000 views?
Answer:
60,000÷5000=12
12×10=120 minutes.
shareholders. Calculate the amount of dividend r of dividend received by Bishwant. Curriculum Development Centre. Sanothimi. Bhaktanur 65 Vedanta Excel in Mathematics - Booeceived by Mrs. Rai. b) A Business Company sold 2,500 shares at Rs 1,200 per share. Bishwant bought 450 shares. If the company earned a net profit of Rs 39,00.000 in a year and it announced to distribute 18% dividend from the net profit to its shareholders, find the amount
3900000×18% = 702000
702000÷2500 = 280.8 per share dividend
450×280.8 = 126360
If one gallon of milk costs 3.35, how much would 12 quarts of milk cost
Answer:
10.05 for 12 quarts
Step-by-step explanation:
I need help on this one
Find the selling price.
Cost To Store: $50
Markup: 10%
The selling price is $blank
The selling price of the item at 10% marlkup is $55
Finding the selling price of the itemFrom the question, we have the following parameters that can be used in our computation:
Cost To Store: $50Markup: 10%Using the above as a guide, we have the following:
Selling price = Cost To Store * (1 + Markup)
substitute the known values in the above equation, so, we have the following representation
Selling price = 50 * (1 + 10%)
Evaluate
Selling price = 55
Hence the selling price of the item is $55
Read more about markup at
https://brainly.com/question/6500465
#SPJ1
Half of a set of the parts are manufactured by machine A and half by machine B. Six percent of all the parts are defective. Three percent of the parts manufactured on machine Are defective. Find the probability that a part was manufactured on machine A, given that the part is defective. (Round your answer to 4 decimal places.) Probability
Answer:
0.25 = 25% probability that a part was manufactured on machine A, given that the part is defective.
Step-by-step explanation:
Conditional Probability
We use the conditional probability formula to solve this question. It is
\(P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}\)
In which
P(B|A) is the probability of event B happening, given that A happened.
\(P(A \cap B)\) is the probability of both A and B happening.
P(A) is the probability of A happening.
In this question:
Event A: Defective
Event B: Manufactured by machine A.
Six percent of all the parts are defective.
This means that \(P(A) = 0.06\)
Probability that a part is defective and was manufactured on machine A
3% of the parts manufactured on machine A are defective, manufacture A is responsible for 50% of the parts. So
\(P(A \cap B) = 0.03*0.5 = 0.015\)
Find the probability that a part was manufactured on machine A, given that the part is defective.
\(P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.015}{0.06} = 0.25\)
0.25 = 25% probability that a part was manufactured on machine A, given that the part is defective.
how do you solve 2/5g=3/5 with a whole number??? I'm stuck
Answer:
g = 3/2
Step-by-step explanation:
Step 1: Multiply both sides by 5 (the whole number).
\(\frac{2}{5}g * 5 = \frac{3}{5} * 5\) \(2g = \frac{15}{5}\) \(2g = 3\)Step 2: Divide both sides by 2.
\(2g/2 = 3/2\) \(g = 3/2\)Therefore, g = 3/2.
Have a lovely rest of your day/night, and good luck with your assignments! ♡
Answer:
g = 1\(\frac{1}{2}\)
Step-by-step explanation:
\(\frac{2}{5} g = \frac{3}{5}\)
Multiply both sides by \(\frac{5}{2}\) the reciprocal of \(\frac{2}{5}\).
\(g = \frac{3}{5}\) ×\((\frac{5}{2})\)
Multiply \(\frac{3}{5}\) times \(\frac{5}{2}\) by multiplying numerator times numerator and denominator times denominator.
\(g = \frac{3x5}{5x2}\)
Cancel out 5 in both numerator and denominator.
\(g = \frac{3}{2}\)
simplify
1\(\frac{1}{2}\)
Hope it helps and have a great day! =D
~sunshine~
20. There is a number x sum that x2 is irrational but x is rational. Then x can be
(a) √5102.0 (£)
(b) √2
(c) 3/2
(d) 4/5
The correct answer is 3/2. In this case, x = 3/2, and its square, (3/2)^2 = 9/4, is rational. x satisfies the given condition.option (c)
To explain further, we need to understand the properties of rational and irrational numbers.
A rational number can be expressed as a fraction of two integers, while an irrational number cannot be expressed as a fraction and has non-repeating, non-terminating decimal representations.
In the given options, (a) √5102.0 (£) and (b) √2 are both irrational numbers.
Their squares, (√5102.0)^2 and (√2)^2, would also be irrational, violating the given condition. On the other hand, (d) 4/5 is rational, and its square, (4/5)^2 = 16/25, is also rational.
Option (c) 3/2 is rational since it can be expressed as a fraction. Its square, (3/2)^2 = 9/4, is rational as well.
Therefore, (c) 3/2 is the only option where x is rational, but its square is irrational, satisfying the condition mentioned in the question.
In summary, the number x that satisfies the given condition, where x^2 is irrational but x is rational, is (c) 3/2.option (c)
for such more questions on rational
https://brainly.com/question/30339525
#SPJ8
Pls help i dont understand :( will give Brainliest + 25 Points
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Find the slope using the formula [ y2-y1/x2-x1 ]
2-2/-5-3
0/-8
0
Find the y-intercept using slope-intercept form [ y = mx + b ] and (3, 2)
y = 0x + b
2 = 0(3) + b
2 = b
Put everything we know into the final form.
y = 0x + 2
y = 2
Best of Luck!
change in y/change in x
y2-y1/x2-x1
2-2/-5-3
0/-8 = 0
The slope is 0 - the answer is d
because when 0x = 0, then you are left with y and only y
when the equation is x=, then the equation is undefined
but, when an equation is y=, that the slope is 0
A proportional relationship is shown in the table below:
�
xx
0
00
1.3
1.31, point, 3
2.6
2.62, point, 6
3.9
3.93, point, 9
5.2
5.25, point, 2
�
yy
0
00
1
11
2
22
3
33
4
44
What is the slope of the line that represents this relationship?
Graph the line that represents this relationship.
The slope of the line that represents the relationship is 0.76.
What is slope of a line?Slope in mathematics relates to how steep a line is. It measures how much the y-coordinate shifts upward or downward for every unit increment in the x-coordinate. The ratio of the vertical change (rise) to the horizontal change (run) between any two locations on a line is, in other words, the slope of the line.
The following equation can be used to determine a line's slope: slope = (y2 - y1) / (x2 - x1).
where any two points on the line (x1, y1) and (x2, y2).
Positive, negative, zero, or undefinable slopes are all possible. A line with a positive slope is moving upward from left to right, whereas one with a negative slope is moving downward.
The slope of the line is given by the formula:
slope = (change in y) / (change in x)
Substituting the point from the table we have (0, 0) , (1.3, 1) thus:
m = 1 - 0 / 1.3 - 0
m = 1 / 1.3 = 0.76
Now, using the slope intercept form we have:
y - y1 = m(x - x1)
For (0, 0) we have:
y = 0.76x
Hence, the slope of the line that represents the relationship is 0.76.
Learn more about slope here:
https://brainly.com/question/3605446
#SPJ1
The complete question is:
A rectangular block has a length of 8 inches, a width of 3.5 inches, and a height of 2 inches. Four blocks are stacked to create a tower. What is the volume of the tower? O A. 56 in 3 O B. 140 in 3 O C. 280 in O D. 336 in
The volume of the tower is 224 in³, which is not listed among the given options.
To find the volume of the rectangular block, we need to multiply its length, width, and height. Therefore, the volume of the single block is:
8 x 3.5 x 2 = 56 cubic inches.
Since we are stacking four blocks to create a tower, we need to multiply the volume of a single block by 4.
Thus, the volume of the tower is:
56 x 4 = 224 cubic inches.
The volume of a rectangular block can be found using the formula,
V = length × width × height.
In this case, the length is 8 inches, the width is 3.5 inches, and the height is 2 inches.
V = 8 × 3.5 × 2 V
= 28 × 2 V
= 56 in³
Now that we know the volume of one block, we can find the volume of the tower created by stacking four blocks. Tower volume = block volume × number of blocks Tower volume = 56 in³ × 4 Tower volume = 224 in³
For similar question on volume:
https://brainly.com/question/1578538
#SPJ11
Three pizza are shared equally among 12 people.what fraction of a pizza will each person get?
A
4/1
B
3/1
Answer:
d) 1/12
Step-by-step explanation:
An airplane travels 500 miles in 2 hours. What is the airplane's speed in feet per second? How to do step by step.
PLSSS HELP!! Ty whoever helped me! :) Question: Select the statement that is true about the two-dimensional figure.
A quadrilateral with the vertices labeled L, M, N and O. Angles M L O and L M N are greater than 90 degrees, and angles L O N and M N O are less than 90 degrees.
∠LMN is an acute angle.
∠LMN is an obtuse angle.
∠MNO is an obtuse angle.
∠MNO is a right angle.
∠LMN is an obtuse angle.
==========================================
Explanation
Let's go through the answer choices to see which are true, and which are false.
A. This is false. It is stated that "LMN is greater than 90 degrees", so this angle is obtuse. Acute angles are less than 90 degrees.B. This is true. See choice A above.C. This is false. We're told that "angle MNO is less than 90 degrees". That makes the angle acute. D. This is false. See choice C above. Right angles are 90 degrees exactly. Often a small square marker is used to denote a 90 degree angle.By substituting in the values of the variables, complete the addition number sentence that corresponds to the diagram below,
Answer:
\( a + b + c = 5 + 6 + 11 = 22 \)
Step-by-step explanation:
Variable "a" and "b" represents distances on the numberline.
Variable "c" is the combined distance of the values of variable "a" and variable "b" on the numberline.
a = length of red line = |5 - 0| = |5| = 5
b = length of blue line = |11 - 5| = |6| = 6
c = length of black line (red+blue) = |11 - 0| = |11| = 11
Therefore:
\( a + b + c = 5 + 6 + 11 = 22 \)
Please help asap I genuinely cannot figure this out
Find the equation of the parabola that has zeros of x = –2 and x = 3 and a y–intercept of (0,–30).
A) y = 5x2+ 5x – 30
B) y = –5x2 + 5x + 30
C) y = 5x2 – 5x – 30
D) y = x2 – 5x – 30
Answer:
C
Step-by-step explanation:
We can use the factored form of the quadratic equation, given by:
\(y=a(x-p)(x-q)\)
Where a is the leading coefficient and p and q are the zeros.
We have zeros x = -2 and x = 3. So, let p = -2 and q = 3:
\(y=a(x+2)(x-3)\)
Next, we are given that our y-intercept is (0, -30).
In other words, when x = 0, y = -30. So:
\(-30=a(0+2)(0-3)\)
Solve for a:
\(-30=-6a\Rightarrow a=5\)
Hence, our factored equation is:
\(\displaystyle y=5(x+2)(x-3)\)
For the standard form, expand:
\(y=5(x^2-3x+2x-6)\)
Simplify:
\(y=5(x^2-x-6)\)
Distribute:
\(y=5x^2-5x-30\)
Our answer is C.
Answer:
5,x6=5
4÷6=6
4=6=8
4=6687554=+÷976555££=6££6/=
Pls tell the value of Y pls pls
4 × y - y = 36
4y - y = 36
Combining 4y and -y to get 3y
3y = 36
Dividing both sides by 3
y = 36/3
y = 12.
\(4 \times y - y = 36 \\ = > 4y - y = 36 \\ = > 3y = 36 \\ = > y = \frac{36}{3} \\ = > y = 12\)
The answer is 12.Evaluate x3 - x + x0 for x = -1.
*BRAINLIEST* What values are equal to the inequality?
Answer:
A.-9
C.5
D.7
Explanation:
Take every number and put it in the spot of x and multiply every number by themselves like 9x9 or 5x5. Then see if it is equal too or less than 81. If it is equal too or less than 81 then it is correct.
Could I please have BRAINLIEST?
18. The stock bar chart below shows price and volume information for Medco Health
Solutions (MHS) on January 12. What was the opening price?
Answer:b $41.60
Step-by-step explanation: