Answer:
314 in^2
Step-by-step explanation:
I think this because the others have decimals unlike this one, and d = 10, no decimal in that. Logic.
Simplify the expression.
3. 3(5-2n)+9n
Find the sum or difference.
5. (3j+11)+(8j-7)
6. 3/4(Three-fourths)(8p+12)+3/8(three-eighths)(16p-8)
7. (2r-13)-(-6r+4)
8. -2.5(2s-5)-3(4.5s-5.2)
Solve the equation(Find the unknown variable). Check your solution.
13. 2/9(Two-ninths)g= -8
16. 2/7(Two-sevenths)k-3/8(Three-eighths)= -19/8
Answer:
3. 15 + 3n
5. 11j + 4
6. 27p - 5 over 4
7. 8r - 17
8. -18.5s + 28.1
13. G = - 162
16. K = 7007 over 256
Step-by-step explanation:
Hope it helps
Solve each equation below. Show your work!
Problem one :2 = 169
Problem two :3 = −125
169/2 = 84.5
125/3=-41
Answer:
Problem one:
let the variable be x:
\({ \tt{2x = 169}}\)
• apply division property of equality:
\({ \tt{ \underline{ \: \: x = 84 \frac{1}{2} \: \: }}}\)
Problem two:
let the variable be y
\({ \tt{3y = - 125}}\)
• apply division property of equality:
\({ \tt{ \underline{ \: \: x = - 41.67 \: }}}\)
Fraction word problems really easy
1. Comet x is 4 5/12 light years away from earth. Comet y is 2 7/18 light years away from earth. How much farther is comet x?
2. Ari needs to add 3/4 cup of flour to a recipe. She only has 1/4 cup measure. How many scoops of flour does ari need to add?
3. On Monday a team of street sweepers cleaned 3 city blocks. Tuesday, the team clean 1/4 as many blocks as Monday. How many city blocks did the street sweepers clean on Tuesday?
4. Davin bought a block of fudge that weighed 1/2 of a pound. He cut the fudge into 2 equal pieces. What was the weight of each piece of the fudge?
5. 2/5 of the students in the orchestra are in the violin section. 1/5 of the students in the orchestra are in the cello section. What fraction of the students in the orchestra are in either the violin section or the cello section.
1.
4 5/12 --> 53/12
2 7/18 --> 43/18
53/12 --> 159/36
43/18 -->86/36
159 86 73
----- - ---- = -----
36 36 36
2.
3 scoops
3.
0.75 blocks
4.
1.4 of a pound
5.
3/5 students
What is the slope. Please answer, this is worth 20 points!
Answer:
2
Step-by-step explanation:
Answer:
2
Step-by-step explanation:
The slope is equal to the rise/run of the line, or in other words, the number of units it travels up over the number of units it travels right. We can see on the graph that for every time it travels right 1 unit it travels up 2 units, so the rise/run is 2/1. 2/1 is equal to 2, so therefore, the slope of the line is 2.
I hope this helps!
WILL GIVE BRAINLIEST Find the mistake.
What will the equation be if the following equation is translated 6 units left and 3 units up?
Equation: f(x)=x^2
Answer:
7
Step-by-step explanation:
How does the decimal point move when 50.2 is multiplied by 1102?
Step-by-step explanation:
50.2 = 5.02 × 10¹
1102 = 1.102 × 10³
so,
50.2 × 1102 = 5.02 × 1.102 × 10³×10¹ =
= 5.02 × 1.102 × 10⁴
so, the decimal point moves 3 positions to the right :
55,320.4
Which is the graph of y = 2x?
A.
B.
C.
D.
Answer:
the answer is A
Step-by-step explanation:
evaluate evaluate -6 5/8 + -3 6/7 need help asap give brainly
Answer: (Its SimpIe)
The Correct Answer Is -10.482 How?
Step-by-step explanation:
Step 1 of 2: Add.
Add
(negative 6 and 5 over 8 − 6
5
8
) + (negative 3 and 6 over 7 − 3
6
7
) = negative 587 over 56−
587
56
Step 1 of 2: Add, sub-step a: Convert mixed number to improper fraction.
Convert mixed number to improper fraction
negative 6 and 5 over 8− 6
5
8
= − (( 6 × 8 ) over 8
6 × 8
8
+ 5 over 8
5
8
) = −( 48 + 5 ) over 8
48 + 5
8
= negative 53 over 8−
53
8
Step 1 of 2: Add, sub-step b: Convert mixed number to improper fraction.
Convert mixed number to improper fraction
negative 3 and 6 over 7− 3
6
7
= − (( 3 × 7 ) over 7
3 × 7
7
+ 6 over 7
6
7
) = −( 21 + 6 ) over 7
21 + 6
7
= negative 27 over 7−
27
7
Step 1 of 2: Add, sub-step c: Add a negative.
Add a negative
negative 53 over 8−
53
8
+ (negative 27 over 7 −
27
7
) = negative 53 over 8−
53
8
− 27 over 7
27
7
Adding a negative is the same as subtracting a positive.
Step 1 of 2: Add, sub-step d: Find common denominator.
Find common denominator
negative 5/3 over 8−
5/3
8
− 2/7 over 7
2/7
7
= −( 5/3 × 7 ) over ( 8 × 7 )
5/3 × 7
8 × 7
− ( 2/7 × 8 ) over ( 7 × 8 )
2/7 × 8
7 × 8
= negative 371 over 56−
371
56
− 216 over 56
216
5/6
56 is he least common multiple of denominators 8 and 7. Use it to convert to equivalent fractions with this common denominator.
Step 2 of 2: Simplify.
Simplify
negative 587 over 56−
587
56
= negative 10 and 27 over 56− 10
27
56
Step 2 of 2: Simplify, sub-step a: Reduce fraction to lowest terms.
Reduce fraction to lowest terms
1 is the greatest common divisor of 587 and 56. The result can't be further reduced.
Step 2 of 2: Simplify, sub-step b: Convert improper fraction to mixed number.
Convert improper fraction to mixed number
negative 587 over 56−
587
56
= negative 10 and 27 over 56− 10
27
56
587 ÷ 56 = 10 remainder 27
Factor completely the polynomial. Please help ASAP!
6x^2-4x^3+10x^4
Hi there!
\(\large\boxed{2x^{2}(5x^{2} - 2x + 3)}\)
\(6x^{2} -4x^{3} + 10x^{4}\)
Rearrange from highest to lowest degree:
\(10x^{4} - 4x^{3} + 6x^{2}\)
Factor out the GCF, or 2x²:
\(2x^{2}(5x^{2} - 2x + 3)\)
This is the farthest that the polynomial can be simplified. The terms inside of the parenthesis cannot be factored further. (b² - 4ac < 0)
how many triangles can be constructed with the side lengths of 5 inches, 8 inches, and 20 inches
Answer:
No triangles
Step-by-step explanation:
The Triangle Inequality Theorem, states that the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the length of the third side
5+8 > 20 <-- is not true.
The baseball team travels 123 miles north to their away game. The tennis team travels 17 miles south to their away match. How far apart are the two teams when them are playing? Use the difference to form an expression that represents the situation.
Answer: 140 miles
Step-by-step explanation: I hope this works
Answer:140
Step-by-step explanation:
because one is going north and one is going south so you have add it so it gets to to the solving point
Kenny purchased the items shown in the table.
Item Cost ($)
circular saw 79.95
screws 12.50
tape measure 16.75
wood glue 5.20
In the city he lives in, the sales tax rate is 6.5%. In another city, the sales tax rate is 5%. How much more is he spending if he purchases the items in the city he lives in? Round to the nearest cent.
Answer: Kenny will pay an extra $1.68 in the city he lives in.
Step-by-step explanation:
i need help with this in 10 min
Answer: the golden one is the correct one
Step-by-step explanation:
in order for Michael to know how many more points he needs to equal with Janet he need to add how many points she has (200 + 400) then subject how much he has (250) and get p
(200 + 400) - 250 = p
you need to do 200 + 400 first, hence the parentheses.
Hannah made a deposit into her savings account at a simple annual interest rate of 5%. Hannah earned $3600 in interest after 8 years. What amount did Hannah originally deposit?
A.$4500
B.$7200
C.$9000
D.$12,600
A CD costs £12 and a T-shirt costs £15, I have £60 to spend. I buy x number of CDs and y number of T-shirts. Write;
A) An expression for the amount of money I spend.
B) An inequality showing the amount of money I spend has to be less than or the same as what I have.
-Can you plot your inequality on a pair of axis?
-Can you use the graph to find the different numbers of CDs and T-shirts I can buy?
Worth 20 points!
Answer:
A: \(12x+15y=60\) B: \(12x+15y\leq 60\)
Step-by-step explanation:
Solve the following inequality then select all answers in the solution set. 8y - 5 < 19
Answer:
9392
Step-by-step explanation:
Someone help me with this ASAP!
Answer:
48.1 somewhere around 36 and 57
Step-by-step explanation:
Answer:
36-57
Step-by-step explanation:
18.50 x 2.6 = 48.10, which is between those two numbers
solve for m
-5m = -35
m=?
Answer:
m = 7
Step-by-step explanation:
-5m = -35
___ ___ Divide -5 on both sides.
-5 -5
m = 7
Please answer with explanation if you can
Answer:
B
Step-by-step explanation:
1.) Last week, the price of grapes at the farmer's market was $1.50 per pound.
This week, the price has decreased by 15%. What is the price of grapes this week?
Mrs. Roberts said that your test next week will be wrht 100 points adm will have 29 questions. Each problem is worth either 5 points or 2 points. Use a system of linear equations to figue out how many problems of each value will be on the test. (How many 5 point questions and how many 2 point questions.)
V= 3.14x 3.5² x 10.5
Answer:
v=(1)/(3)*(3.14r^(2)h)
Step-by-step explanation:
Answer:
403.8825
Step-by-step explanation:
umm if you were to round it the answer would then be;
403.9 if rounded to the tenths place and 403.88 if rounded to the hundredths and 403.883 if rounded to the thousandths place
i don't know if this is what you were looking for, but i hope this helps
good luck :)
have a nice day !!
EDGE ANSWERS PLEASE!! Which proportion would you set up to change 6 cups to pints?
A. 1/2 = 6/x
B. 1/4 = 6/x
C. 1/4 = x/6
D. 1/2 = x/6
BRAINLIEST FOR THE RIGHT ANSWER!
Answer:
D. 1/2 = x/6
Step-by-step explanation:
To change from cups to pints, we need to divide the number of cups by the conversion factor of cups to pints. Since 1 pint is equal to 2 cups, then we can set up the proportion 1/2 = x/6, where x represents the number of pints and 6 represents the number of cups. To solve the proportion, we cross-multiply and get 6 = x/2, then we multiply both sides by 2 and get x = 6*2 = 12. Therefore, 6 cups is equal to 12 pints.
Answer :
It's D . 1/2 = x/6 ...
Else made enough strawberry jam to fill 4 1/3 jars. If she made 3 times as much apricot jam as strawberry jam, how many jars of jam did she make altogether?
Answer:
17 1/3
Step-by-step explanation:
Total number of Jar she make is \(17\frac{1}{3}\) jar
Numbers based sums:Given that;
Number of strawberry jam jar = \(4\frac{1}{3}\) jars
Number of apricot jam jar = 3(Number of strawberry jam jar)
Find:
Total number of Jar she make
Computation:
Given problem is Sum base problem.
Number of apricot jam jar = 3(Number of strawberry jam jar)
Number of apricot jam jar = 3(\(4\frac{1}{3}\))
Number of apricot jam jar = 3(13/3)
Number of apricot jam jar = 13 jar
Total number of Jar she make = (13/3) + 13
Total number of Jar she make = \(17\frac{1}{3}\) jar
Find out more information about 'Sum based problem':
https://brainly.com/question/537797?referrer=searchResults
Finding the the circumference of a circle lol. Please help?
Answer:
Circumference = 440
Step-by-step explanation:
diameter = 70 * 2
circumference = diameter * (22/7) = 440
A sign in a bakery gives these options for buying cupcakes:
Option A: 12 cupcakes for $29.00
What is the unit price for Option A (rounded to the nearest whole cent)?
Answer:
$2.42 per cupcake
Step-by-step explanation:
29.00 ÷ 12 = 2.4166667.
Round to 2.42
An 8-kilogram bag of chocolate candies costs $64.80. What is the unit price?
Answer:
8.10
Step-by-step explanation:
Please help asap its okay if you get it wrong i wont judge.
Answer:
hm... 9
Step-by-step explanation:
read warriors
by eren hunter
I need an answer for this pls
Answer:
The GREATER the line the STEEPER the PROPORTIONALITY of X you know you have a constant proportionality when your graph begins at the ORIGIN we can write the equation as y = K x. We find the constant of proportionality by DIVIDING the CONSTANT coordinate by the Y coordinate from an ordered pair.
Step-by-step explanation:
I think I'm not sure you should probably get a second opinion to be sure.
Answer:
The GREATER the line the STEEPER the PROPORTIONALITY of X you know you have a constant proportionality when your graph begins at the ORIGIN we can write the equation as y = K x. We find the constant of proportionality by DIVIDING the CONSTANT coordinate by the Y coordinate from an ordered pair.
(wat she said :))